Wystąpili
21 Października
Sobotni koncert zainaugurowali gospodarze Kubryku:
CZTERY REFY
Po 10 latach na łódzką scenę powrócił brytyjski wykonawca:
CHRIS RICKETTS
Po raz pierwszy na Kubryku zobaczyliśmy szczególnie obiecujący zespół:
QUEEN ANNE’S REVENGE
Od wielu lat festiwal nie może się odbyć bez uwielbianej przez kubrykową publiczność grupy:
SĄSIEDZI
Posłuchamliśmy też pięknych pieśni i ballad morskich z repertuaru rodzinnego zespołu:
FLASH CREEP
Wystąpili również soliści:
KAMIL BADZIOCH i KRZYSZTOF SZCZĘŚNIAK
oraz duet:
SHANTY ROOTS
Czyli Marek Szurawski z synem Filipem. Shanty roots przypominają szantowe korzenie starych dzwonów i całego 40-letniego śpiewania o morzu wśród polskich żeglarzy. Proponowany koncert to żywa sekwencja krótkich, wybranych motywów szantowych ilustrujących pracę na dawnym pokładzie. Z zaproszeniem do wspólnego śpiewania. I przypomnieniem, że "the essence of shantying" to energia, radość i udzielający się, rytmiczny trans wspólnego wysiłku, w charakterystycznej harmonii i brzmieniu, tworzących etos życia na wielkich żaglowcach...
Po sobotnich koncertach, odbyły się kubrykowe improwizacje na „open stage” z udziałem w/w artystów.
W sobotę 21.10. większość wykonawców wystąpiło na scenie głównej w przystani artystycznej Keja a także na scenie klubu festiwalowego (impreza towarzysząca) w restauracji rodzinnej u Milscha. Obydwa lokale mieszczą się w klimatycznej willi Teodora Milscha w Łodzi, ul. Kopernika 46. Sobotni bilet upoważniał do wstępu zarówno do Przystani Artystycznej Keja jak i na imprezę towarzyszącą w klubie festiwalowym u Milscha. Przejście pomiędzy lokalami było możliwe przez klimatyczny ogród pełen niespodzianek. W zakamarkach willi Milscha było też można obejrzeć plakaty z wcześniejszych edycji festiwalu.
Koncerty na scenie głównej odbywały się na parterze w warunkach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Impreza towarzysząca u Milscha miała miejsce na I piętrze gdzie wejść można było tylko po schodach.
22 Października
Podczas niedzielnego koncertu wspominaliśmy postać patrona Stowarzyszenia „Niech Zabrzmi Pieśń”, które jest obecnie organizatorem Kubryku. Jerzy Rogacki był jednym z nestorów ruchu szantowego w Polsce. Wymyślił i przez 34 edycje organizował Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską Kubryk. Przed powołaniem zespołu Cztery Refy w 1973 roku wraz z przyjaciółmi z łódzkiego AKŻ założył REFPATENT - najprawdopodobniej pierwszy w kraju zespół, którego repertuar był oparty na szantach i piosenkach żeglarskich. Z okazji 50 rocznicy tego wydarzenia przypomnimy kilka utworów nieistniejącej już grupy. Jednym z członków Refpatentu był Zbigniew Zakrzewski, który od tamtej pory nieprzerwanie występuje na żeglarskiej scenie wraz z zespołem:
CZTERY REFY
który tradycyjnie zakończył XXXVI Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską Kubryk.
Wcześniej, po raz pierwszy na kubrykowej scenie, pojawił się żeński zespół a capella z zamiłowaniem do morza:
AQUA MARINA
Utwory z wydanego właśnie albumu Go To Sea No More zaśpiewał gość specjalny z Wielkiej Brytanii:
CHRIS RICKETTS
Posłuchaliśmy także folkowych pieśni i melodii pochodzących ze Szkocji i Irlandii. Usłyszeliśmy też wiele ciekawych historii na temat zaprezentowanych utworów dzięki zespołowi, który tworzą Ula Kapała, Łukasz Potoczny i Wiktor Bartczak:
KAPAŁA/POTOCZNY/BARTCZAK - TRIO
Mocne, surowe brzmienie dawnych pieśni bretońskich, stylowy, instrumentalny folk oraz niespodzianki związane z 50 rocznicą istnienia łódzkiego środowiska miłośników piosenki żeglarskiej zaprezentował:
NORTH WIND
Prowadzenie koncertów i wydarzeń towarzyszących: Łukasz Nowak i Jerzy Ozaist.